stacja 6

STACJA VI

"JAKIE TO DRZEWA"

MENU STACJI 6:

(czas oko³o 30 minut)

STACJA VI

6 - Materia³y potrzebne do zadania i wskazówki dla nauczyciela

"JAKIE TO DRZEWA ?"

Materia³y:

Wskazówki dla nauczyciela:
Uczestnicy zajêæ schodz± ze wzgórza zamkowego do parku. Nauczyciel przekazu­je uczniom informacje na temat ¶wiata ro¶lin i zwierz±t charakterystycznych dla Do­liny Pr±dnika. Informuje o porastaj±cej niegdy¶ te tereny puszczy, której pozosta³o­¶ciami s± nielicznie wystêpuj±ce okazy starodrzewia. Najcenniejsze z nich - pomniki przyrody - oznaczone s± metalowymi tabliczkami. Nastêpnie rozdaje poszczególnym grupom pakiety edukacyjne i karty pracy przewidziane w tym etapie. Pakiety zawieraj± strony po¶wiêcone poszczególnym gatunkom drzew, zdjêcia, rysunki, opi­sy, ciekawostki. Powinny s³u¿yæ pomoc± przy wykonaniu zadania, a tak¿e stanowiæ materia³ pomocniczy w dalszej edukacji szkolnej. Przed przyst±pieniem do wykony­wania zadañ nauczyciel wyja¶nia zasady bezpiecznego poruszania siê zespo³ów w terenie, wyznaczonymi alejkami w obrêbie parku. Sam pozostaje w miejscu, które umo¿liwia mu czuwanie nad realizacj± zadañ. Poleca uczniom przyjrzeæ siê otrzyma­nemu planowi i zapoznaæ z zadaniami, które powinni wykonaæ. W razie potrzeby s³u¿y pomoc±. Po wykonaniu zadania sprawdza jego poprawno¶æ, rozdaje uczniom kolejny element puzzli.

MATERIA£Y DO POGADANKI "FAUNA I FLORA"
Korzkiew le¿y w Dolinie Pr±dnika i w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Przed kilkuset laty na terenie puszczy porastaj±cej Jurê Krakowsko-Czêstochowsk± ¿y³y tury, nied¼wiedzie, wilki, rysie i bobry. Dzi¶ mo¿emy tu spotkaæ: kuny domowe, wiewiórki, ³asice, orzesznice, myszy le¶ne, popielice, chomiki. Symbolem przyrody jurajskiej jest nietoperz. Czasem w trawie przemknie zaskroniec i jaszczurka, a nad brzegiem Korzkiewki natkn±æ siê mo¿na na traszkê, ropuchê i kumaka. Najliczniejsz± grupê zwierz±t stanowi± owady (oko³o 5000 gatunków). Wystêpuj± tu liczne gatunki ptaków: jastrz±b, krogulec i myszo³ów, puszczyk i sowa uszata, bocian czarny, dziê­cio³, drozd, kos, sikora, ziêba, wilga, rudzik i wiele innych.

Zadania dla uczniów:
Uczniowie otrzymuj± kartê pracy i plan parku z zaznaczonymi na nim charaktery­stycznymi gatunkami drzew. Na podstawie otrzymanych materia³ów i obserwacji uzupe³niaj± legendê planu nazwami drzew

PAKIET EDUKACYJNY "DRZEWA"

lipa 1Lipa
Kwitnie na prze³omie czerwca i lipca ¿ó³tawobia³ymi, zebranymi w kwiatostany kwiatami, owocem jest ma³y (do 6 milimetrów) orzeszek. Na obszarze polskim rosn± w stanie dzikim dwa gatunki: lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. Drzewo osi±ga wysoko¶æ 30-40 metrów.

lipa 2

lipa 3

Akacja
Nazwa popularna, w³a¶ciwa brzmi robinia bia³a, nazywana tak¿e grochodrzewem (z racji owoców). Przywieziona z Ameryki Pó³nocnej w 1600 r. przez Jana Robina, botanika i ogrodnika króla francuskiego Henryka IV.
Nie lubi silnych wiatrów, uwielbia s³oñce i ¶wiat³o.

akacja 1 akacja 2
akacja 3

dab 1D±b
Nale¿y do najstarszych drzew ¶wiata, obejmuje przesz³o 200 gatunków.

 

Jesion
W Polsce pospolity jest jesion wynios³y - bardzo czêsto dorasta do 40 metrów wysoko¶ci. Poznaæ go mo¿na po charakterystycznych li¶ciach koloru przykurzonej zieleni.

jesion 1 jesion 2

sosna 3Sosna
W Polsce wystêpuj± w stanie dzikim 4 gatunki sosny: pospolita, limba, górska (kosodrzewina) i b³otna.

sosna 1 sosna 2

Brzoza
Bardzo polskie, symboliczne drzewo. W Polsce wystêpuje w siedmiu gatunkach, s± to brzozy: brodawkowata, omszona, niska, kar³owata, ciemna, karpacka i ojcow­ska (odkryto j± w Hamerni u wylotu Doliny Ojcowskiej, tam te¿ znajduje siê jej rezer­wat).

brzoza 1 brzoza 2

góra

STACJA VI

6- KARTA PRACY DLA UCZNIA
"Jakie to drzewa ?"

KARTA PRACY
1. Przyjrzy siê uwa¿nie planowi parku.

Zorientuj go na podstawie charakterystycz­nych obiektów (zamek, potok Korzkiewka).

2. Odszukaj na terenie parku drzewa oznaczone na planie cyframi od 1 do 6. Ko­rzystaj±c z materia³ów( które, otrzymasz od nauczyciela), rozpoznaj poszczególne gatunki drzew (sosna, jesion, klon, brzoza, lipa, akacja, d±b) i uzupe³nij legendê, wpisuj±c przy poszczegól­nych cyfrach odpowiednie nazwy drzew.

3. Zaznacz przez podkre¶lenie, które z drzew s± pomnikami przyrody.

plan

jakie to drzewa?                                          
 1   .....................................................
 2   .....................................................
 3   .....................................................
 4   .....................................................
 5   .....................................................
 6   .....................................................

góra

STACJA VI

6-KARTA PRACY DLA NAUCZYCIELA
"Jakie to drzewa?"

KLUCZ ODPOWIEDZI

1. Jesiony (pomniki przyrody)
2. Lipy
3. Akacje
4. D±b
5. Brzozy
6. Sosna

góra